Korepetycje- kto, ile i za ile?

Bardzo dużo postów osób związanych z maturą z biologii i chemii jest poświęconych korepetycjom, dlatego też i ja postanowiłam dodać coś od siebie :)

images

Po pierwsze… czy warto?

Jasne, ale z głową.

Ile to kosztuje?

Różnie, zależy od wielkości miasta i dostępnych ośrodków naukowych, stopnia naukowego korepetytora oraz jego doświadczenia. Przykład student chemii/biologii 20-35 zł za godzinę, magister/nauczyciel szkolny 30-50 zł/h, nauczyciel z doświadczeniem i wynikami 50-100 zł/h, a w dużych miastach nawet ponad 100zł/h.

Jak często?

Moim zdaniem optymalnie to 2 razy w tygodniu, ale mając na względzie finanse to i raz w tygodniu wystarczy.

Kogo wybrać?

Podstawa to wywiad wśród osób zainteresowanych. Najlepiej kogoś poleconego, z doświadczeniem w udzielaniu korepetycji (a nie tylko nauczaniu w szkole). Czy doktor/profesor i inny? Tytuł naukowy nie gra roli w nauczaniu, bo materiał maturalny powinien mieć opanowany także student nauk chemicznych i biologicznych, a jednak w miarę wzrostu wagi tytułu naukowego cena rośnie. Jeśli Twój budżet jest ograniczony pomyśl o studentach- są oni młodzi, kreatywni, będą mówić do Ciebie Twoim językiem i są naprawdę zaangażowani. Czy koniecznie egzaminator? Oczywiście, że nie. Bo także możesz spotkać osobę po studiach pokrewnych do biologii i chemii, młodą z ambicjami i dużą wiedzą, kreatywną i zaangażowaną w Twoje nauczanie.

Kiedy zacząć chodzić?

Moim zdaniem im wcześniej tym lepiej, chociaż chodzenie na korki do matury w pierwszej klasie to chyba strata kasy. Pamiętajcie partię materiału i tak  musicie przyswoić sami, korepetytor jest jedynie od tego aby Wam wytłumaczyć niezrozumiałe dla Was procesy oraz nauczyć umiejętności odpowiadania na pytanie maturalne na podstawie Waszej wiedzy. Na pewno jeśli jesteście zdeterminowani ale już we wrześniu przed Wami klasa maturalna powinniście takiego korepetytora znaleźć.

Co jeśli mam już korepetytora?

Świetnie, połowa sukcesu za Tobą. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie z czym masz problem. Każdy sam siebie zna najlepiej. Jeden ma problem ze zrozumieniem procesów, drugi ma problem z odpowiadaniem na pytania typu „wyjaśnij” i „wykaż”, a inny z powiązaniem różnych procesów biologicznych z różnych dziedzin w jedną całość. Moim zdaniem szkoła powinna być po to aby przyswoić materiał, a korepetycję aby rozwiązywać multum zadań (bo w szkole właśnie na to nie ma czasu) i przy tym eliminować braki czy błędy w naszej wiedzy. Fajnie gdyby to nie było na zasadzie wiem, że za tydzień będę rozwiązywał maturę z 2012 roku to sobie już ją zrobię w domu – takie rozumowanie i postępowanie jest kompletnie BEZSENSU.

Jeszcze jedna kwestia, pamiętajcie Wy za korepetycje płacicie i macie prawo wymagać pewnych rzeczy, dlatego warto na wstępnie porozmawiać/przedstawić swoją wizję jak ma wyglądać lekcja, z czym mamy problem i czego oczekujemy od korepetytora. To ułatwi życie Wam i korepetytorowi. Kolejne, jeśli po paru lekcjach czujecie, że to wszystko nie zmierza w kierunku w którym chcecie zastanówcie się nad zmiana korepetytora, pójdźcie na jedna lekcje do kogoś innego w ramach rozeznania albo po prostu porozmawiaj ze swoim korepetytorem o wątpliwościach- jemu też zależy na Twoich wynikach.

Co jeśli mnie nie stać na korepetycje?

Tak jak już pisałam, pomyśl o studentach na pewno to najtańsza opcja korków. A jeśli to też odpada to rozważ kurs maturalny. Wiadomo na korepetycjach cała uwaga skupiona jest na Tobie, natomiast na kursie już nie tylko na Tobie, ale to naprawdę nie oznacza, że kurs to strata kasy. Tam również wykładają korepetytorzy z doświadczeniem, tam także ze wszystkimi niejasnościami będziesz mógł się do nich zwrócić czy an bieżąco zadawać pytania. Co lepsze czasem w grupie można naprawdę wiele się nauczyć, poznać fajne skróty na zapamiętanie trudnych rzeczy oraz wymienić się materiałami.  A na pewno to o wiele tańsza opcja niż korki.

A jakie są Twoje doświadczenia z korepetycjami?

Matura NEURON – Matura z biologii

Jeśli jeszcze nie wiesz jak rozplanować powtórki do matury z biologii i chemii, nasz plan powtórek jest cały czas dostępny! —–> napisz do nas na fanpage na Facebooku :)

Masz problem z kolorkami chemicznymi, identyfikacją związków chemicznych, fluorowcami nasza kolorowanka jest właśnie dla Ciebie :) ——> KOLOROWANKA CHEMICZNA, napisz do nas fanpage na Facebooku :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *