Arkusze maturalne, od kiedy zacząć i które wybrać ?

Jak doskonale wiemy, arkusze maturalne z ubiegłych lat najbardziej odwzorowują spodziewany arkusz otrzymany w maju. Zadania co prawda się nie powtarzają, jednakże ich schemat i materia jest podobna.

Kiedy najlepiej zacząć rozwiązywać arkusze maturalne?

Najlepiej najwcześniej  :-D Tak na serio, to wtedy kiedy powtórzycie cały materiał i jesteście gotowi skonfrontować jego ilość z jakością. W momencie kiedy nie powtórzyliście jeszcze botaniki, zoologii i człowieka to naprawdę nie ma sensu. Jeśli chodzi o czas to moim zdaniem optymalny czas to przełom lutego- marca. Oczywiście nie skupiajcie się tylko na materiale szkolnym, bo czasem jest tak że szkoła nie wyrabia się z materiałem a co dopiero mówić o powtórkach, więc radzę o tym pomyśleć we własnym zakresie.

Jakie arkusze rozwiązywać?

Podstawa to rozwiązywanie arkuszy CKE. Każdych majowych, styczniowych, sierpniowych i czerwcowych. Na pewno one w największej mierze odwzorowują zadania mogące pojawić się na maturze. Tu polecam także rozwiązywanie arkuszy podstawowych jeśli starczy Wam czasu, jeśli chodzi o chemie i biologie. Zadania z zakresu podstawowego są oczywiście poziomem prostsze, jednak zauważcie, że maturzyści popełniają najwięcej błędów na zadaniach najprostszych. Rozwiązywanie zatem zadań z zakresu podstawowego z biologii i chemii pozwoli wyeliminować te błędy.

Kolejnym rzutem powinny być arkusze OKE, tutaj przywołam poznańskie, chyba najbardziej przez wszystkich korepetytorów i nauczycieli odzwierciedlające zadania maturalne. Nie są one ogólnodostępne, ale można spokojnie je znaleźć na forach czy serwisach internetowych poświęconych maturze z biologii i chemii.

Arkusze z cyklu inne

Często nie brane pod uwagę. Ale warto zwrócić uwagę, że arkusze wydawane przez wydawnictwa, szkoły, nauczycieli są naprawdę cenne. Po pierwsze układają je profesjonaliści, często biolodzy i chemicy z pasją, dużym doświadczeniem nauczycielskim pod kątem matury i oni najlepiej widzą i wiedzą jakie błędy popełniamy najczęściej. Pomijam tu arkusze wydawane przez znane wydawnictwa Nowa Era, WSiP czy inne, bo to są już wydawnictwa bardzo doświadczone ale czasami przez brak żywego kontaktu z maturzystami układają arkusze dość schematycznie, bez zamysłu na zwrócenie uwagi na rzeczy problemowe. Co oczywiście nie wyklucza ich przerobienia.

Z biologii zatem polecam arkusze maturalne NEURON, dlaczego? Szczerze mówiąc bardzo mało jest na rynku rzetelnych, ciekawych i przydatnych arkuszy maturalnych z biologii. Większość to niestety kopiuj wklej z podręcznika albo podaj definicje… A tu rzeczywiście możemy się sprawdzić :) Poza tym koszt ich jest naprawdę niewielki w porównaniu z tymi „z wydawnictw wiodących”. Arkusze są doskonałym uzupełnieniem w przygotowaniu do rozszerzonej matury z biologii. Zadania odpowiadają poziomem trudności faktycznej maturze rozszerzonej z biologii CKE, są tworzone w analogicznej do niej formie oraz sprawdzają wiedzę z oficjalnej podstawy programowej CKE dla uczniów realizujących biologię w trybie rozszerzonym. Jakość arkuszy została dostrzeżona przez pracowników oświaty i od tego roku Próbna Matura z Biologii NEURON będzie przeprowadzana w wybranych placówkach oświaty w województwie śląskim i mazowieckim.
Link do zakupu:
http://maturaneuron.pl.tl/Zestaw-arkuszy-maturalnych-_-edycja-2017.htm

19970754_1366024433518188_436430943_n

 

 

 

Z chemii natomiast, polecam arkusze MATURITY, co prawda na razie dostępne są tylko z roku 2016 i 2017, ale są naprawdę świetne! Dużo osób twierdzi, że są trudne, że dziwne itp. Z tego co pewnie sami widzicie, nowa matura z chemii zmienia swój styl na umiejętność wykorzystywania wiedzy chemicznej. Arkusze Maturity dają możliwość właśnie wykorzystania wiedzy, a nie zrobienia 100 zadnia tego samego typu… Dlatego wydają się trudne, bo są nieszablonowe. I o to chodzi. Na przełomie września/października CE Maturita planuje wydanie całego zbioru swoich arkuszy „Chemia z Maturitą”. To zestaw 10 autorskich arkuszy, napisanych z myślą o maturzystach, chcących osiągnąć wynik maturalny powyżej 85-90%. Arkusze nie są łatwe, wymagają nie tylko syntetycznej wiedzy chemicznej z zakresu szkoły średniej, ale przede wszystkim dogłębnego zrozumienia materiału, umiejętności logicznego myślenia, a także błyskotliwości, aby nie dać się złapać na podchwytliwych pytaniach Zadania są często bardzo złożone, wielowątkowe. Nie da się usiąść i w tak zwanym międzyczasie rozwiązać arkusz. Trzeba naprawdę poświęcić 2-3 godziny w ciszy i skupieniu, aby wszystko dogłębnie zrozumieć, skojarzyć i powiązać.

Tu link do strony, gdzie możecie pobrać arkusze

logo

 

Z ciekawych pozycji chemicznych polecam także arkusze maturalne Pani Grażyny Bieniek. Tu minusem jest niestety koszt, ale arkusze naprawdę warte uwagi. Zadania także na myślenie i polecane także przez korepetytorów.

pobrane (4)

Kolejną pozycja to „Próbne arkusze maturalne” Pazdro oraz zestaw arkuszy maturalnych TUTOR. Tu jedynym minusem jest to, że w zadaniach TUTORA czasami wykorzystywana jest wiedza ponad wymogi programowe także nie stresować się jak czegoś nie będziecie wiedzieć.

pobrane (2)pobrane (3)

I na koniec na pewno trzeba jeszcze wspomnieć o Arkuszach egzaminacyjnych Barbary Pac, także świetna pozycja.

images (1)

Podsumowując rozwiązujcie jak najwięcej, ale te pozycje powinny znaleźć się na Waszej liście  8-)

Jak eliminować błędy robione w arkuszach?

Każdy pewnie ma swoje metody a jeśli nie ma to na pewno wypracuje. Oto kilka które możesz zastosować:

  • zapisywać, kserować, drukować zadania w których zrobiliśmy błąd i wrócić do nich po zrobieniu wszystkich arkuszy
  • złożyć sobie np. osobny zeszyt i zapisywać zagadnienie z którego zrobiliśmy błąd
  • podkreślać zakreślaczem błędy
  • wywieszać źle zrobione zadania nad biurkiem
  • robić arkusz do skutku aż będzie 100%
  • widziałam także, ze niektórzy z zadań błędnie zrobionych tworzą sobie fiszki

Także sposobów jest wiele i na pewno znajdziesz coś dla siebie :)

Ile arkuszy robić dziennie?

Praca z arkuszem jest mozolna i nie przejmuj się jeśli będziesz ślęczeć pół dnia nad 2 arkuszami, czasem tak bywa. Na maturze dochodzi adrenalina i Twoja reakcja jest szybsza. Ale nie bagatelizuj czasu na maturze, aby go starczyło na rozwiązanie wszystkich zadań. Ilość arkuszy moim zadaniem nie powinna być mniejsza niż 2-3 dziennie. Jeżeli czas Wam pozwoli to oczywiście im więcej tym lepiej i szybciej skończysz naukę/powtórkę do matury. Ważne aby robić je ze zrozumieniem, a nie na pamięć.

Na koniec dobra rada

Pamiętaj, nie zostawiaj arkuszy na ostatnią chwile. Tuż przed maturą towarzyszy stres i spotęguje go jeszcze bardziej myśl, że nie zdążysz ze wszystkim. Luty/marzec to optymalny czas aby zacząć rozwiązywać arkusze. Będzie jeszcze czas na skorygowanie błędów i luk w wiedzy. 

PS. Kto jeszcze z maturzystów nie ma Planu do powtórek do matury???

To zapraszam i polecam :)

Jeśli jeszcze nie wiesz jak rozplanować powtórki do matury z biologii i chemii, nasz plan powtórek jest cały czas dostępny! —–> napisz do nas na fanpage na Facebooku :)

Masz problem z kolorkami chemicznymi, identyfikacją związków chemicznych, fluorowcami nasza kolorowanka jest właśnie dla Ciebie :) ——> KOLOROWANKA CHEMICZNA, napisz do nas fanpage na Facebooku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *