Kurs maturalny, czy warto?

Z racji, że sama na taki kurs uczęszczałam to napisze o swoich spostrzeżeniach.

Po pierwsze…

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy powtórki czy nauki. Czy zaczynamy od zera czy brakuje nam poukładania wiedzy.

Z moich obserwacji uważam, że kurs maturalny jest dla osób które, mają wiedzę nt partii materiału maturalnego, potrzebują powtórki, doszlifowania niektórych zagadnień, są np. w 3 klasie (maturalnej), jest to na pewno tańsza alternatywa dla korepetycji. Pomaga nam także w systematycznej nauce, bo ktoś od nas czegoś na tym kursie co zajęcia oczekuje. Miejcie na uwadze, że i tak chodzenie na kurs niczego nie załatwi, większość pracy i tak trzeba zrobić samemu w domu. Osoba na kursie możne nas jedynie nakierować, zadań prace domową, wytłumaczyć niezrozumiałe procesy, podobnie jak na korepetycjach.

Po drugie…

Jaką szkołe/kurs wybrać? Jeśli mieszkasz w większym mieście zapewne masz ich do wyboru kilka. Tutaj warto posilić się opiniami w internecie. Jeśli szkoła ma wyniki to na 100% jakieś pozytywne opinie się pojawią. Można popytać wśród kolegów, starszych kolegów czy na serwisach społecznościowych jaki kurs polecają :)

Po trzecie…

Jeśli już wybierzesz szkole zorientuj się kto wykłada przedmioty które Was interesują. Tutaj osobiście uważam, że co do biologii raczej zwracajcie uwagę czy jest to egzaminator. Egzaminator zna to wszystko od środka. Poza tym w tracie kroku szkolnego ma wszelkie szkolenia, podsumowania więc zapewne Wam też tą wiedzę przekaże. Na zajęciach będzie również zwracał uwagę na czasowniki operacyjne  te wszystkie rzeczy na których tracimy punkty. Co do chemii tu jak z matematyką, egzaminator nie jest aż tak istotny ważne aby umiał wytłumaczyć materiał i był zaangażowany. I czasami Ci na studiach czy po studiach też są świetni! Zapytacie również jak prowadzone są zajęcia, czy są to tylko „wykłady”, czy wykłady+zadania, czy same zadania, bo z tym w każdej szkole bywa różnie :)

Po czwarte…

Oczywiście zwróćcie uwagę na koszty w stosunku do ilości godzin. Czasem może się okazać, że korepetycje wyjdą podobnie. Zapytaj także o godziny i dni w jakie taki kurs jest prowadzony, aby nie okazało się, że w ogóle terminy Ci nie pasują. Zapytaj także o ilość osób w grupie, nie powinna ona przekraczać 15-18 osób.

Dodatkowy plus takiego kursu to nowe znajomości. Możecie spotkać naprawdę super ludzi!

Na koniec, pamiętajcie, ze kurs czy korepetycje niczego nie załatwią. To tak naprawdę 50% sukcesu, a reszta to samodzielna systematyczna praca w domu. Bo ty sam wiesz najlepiej co sprawia Ci problem i co powinieneś jeszcze pod szlifować, albo na czym za każdym razem tracisz punkty.

  2 comments for “Kurs maturalny, czy warto?

 1. ~Joanna
  18 lipca 2017 o 22:09

  Karolina, w większości poruszonych w Twym artykule spraw masz rację ale co do jednego się nie zgodzę – nie tylko egzaminatorzy mają odpowiednią wiedzę na temat umiejętności formułowania prawidłowych odpowiedzi. Nie tylko oni mają monopol na myślenie :) A matura z biologii polega właśnie na umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy i udzielenia krótkiej aczkolwiek merytorycznie poprawnej wypowiedzi naszpikowanej słownictwem biologicznym.

  • Biochemnalek
   26 lipca 2017 o 21:20

   Tak to prawda, ale sama wiem z doświadczenia, że czasem egzaminatorzy mają przed maturą kilka spotkań, na których dostają informację na co będą wracać tym razem baczniej uwagę czy jakie sformułowania tym razem nie będą zaliczane. Oczywiście to być może nie za wiele zmieni, gdy egzaminator nie ma daru do przekazywania wiedzy a ma ją być może biolog z zamiłowania (nie-egzaminator). Sama chodziłam na parę zajęć do studenta i powiem szczerze byłam bardzo rozczarowana, także tu pewnie każdy ma własne doświadczenia. Druga sprawa znam wiele osób studentów chemii, którzy zaczynali od 1 ucznia, teraz muszą prowadzić zapisy w wakacje bo ich uczniowie mają wysokie wyniki na maturze, także wyniki nie-egzaminatorów zawsze ich obronią i dadzą rozgłos :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *